Leki wykrztuśne działające obwodowo

Leki te (secr eto Stimulantia, secretolytica) zwiększają wydzielanie śluzu w oskrzelach i powodują jego upłynnienie, przez co ułatwiają przesuwanie się wydzieliny w świetle oskrzeli. Wydzielina ta pobudza punkty kaszlowe, co wyzwala lub nasila odruchy kaszlowe. Niektóre z tych leków, wydalane przez błonę śluzową, wiążą osmotycznie wodę i rozwadniają wydzielinę śluzową.

Ze względu na punkty uchwytu i mechanizm działaiiia leki wykrztuś- – ne można podzielić na 4 grupy: – 1. Leki wydalane przez gruczoły śluzowe błony ślazowej drzewa oskrzelowego powodujące zwiększenie ich wydzielania i upłynnienie wydzieliny śluzowej. Do tej grupy leków należą sole: jodek potasowy, wodorowęglan sodowy, chlorek amonowy i inne.

– 2. Leki wydalane przez płuca drażniące błonę śluzową oskrzeli od strony ich światła. Należą do nich: kreozot i jego pochodne oraz olejki eteryczne. Bezpośrednio na błonę śluzową oskrzeli działają także solanki w postaci wziewów.

– 3. Leki drażniące błonę śluzową żołądka, wzmagające w drodze odruchu (poprzez ośrodek nerwu X i ośrodek wymiotny) wydzielanie wodnistego śluzu w oskrzelach. Do tej grupy należą: korzeń wymiotnicy, surowce saponinowe i benzoesan sodu. W pewnym stopniu działanie takie wywierają także kreozot i jego pochodne (podwójny mechanizm działania). N

– 4. Leki mukolityczne stosowane jako aerozole do wdychania lub wlewu dotchawiczego w celu upłynnienia śluzu w oskrzelach: mesna (Mi- stabron, Mucofluid), tyloksapol (Alevaire), acetylocysteina (Mucosolvin). Do leków mukolitycznych zaliczamy także bromoheksynę (Flegamin, Bisolvon), podawaną doustnie w syropie i w tabletkach.

Leave a Reply