Mineralokortykosteroidy

Głównym naturalnie występującym mineralokortykosteroidem jest aldo- steron (elektrokortyna) wytwarzany przez korę nadnerczy w ilości 0,3 mg/ /24 h. Aldosteron różni się od kortyzolu brakiem grupy ci-hydroksylowej w pozycji 17 i obecnością ugrupowania aldehydowego w pozycji 18. Bliskość grupy hydroksylowej w pozycji 11 z grupą aldehydową w pozycji 18 powoduje, że aldosteron łatwo izomeryzuje do aktywnej biologicznie formy hemiacetalowej.

Działanie biologiczne aldosteronu polega na utrzymaniu właściwego stosunku między jonami sodowymi i potasowymi w płynach zewnątrzko- mórkowych. Aldosteron działa na kanaliki dalsze nefronu, powodując zwiększenie wchłaniania zwrotnego jonów sodowych i zmniejszenie wchłaniania zwrotnego jonów potasowych i wapniowych. W ten sposób zwiększa się w osoczu zawartość jonów sodowych, a wraz z nimi zostaje zatrzymana w organizmie woda.

O ile glikokortykosteroidy bywają określane jako hormony przeciwzapalne, o tyle mineralokortykosteroidy ułatwiają powstawanie obrzęków w stanach zapalnych i w tym sensie ułatwiają rozwój odczynu zapalnego.

Leave a Reply