Objawy niedoboru

Objawy niedoboru. Niedobór insuliny prowadzi do upośledzonego spalania sacharydów, co wywołuje zaburzenia gospodarki lipidowej i białkowej. Wobec braku kwasu szczawiooctowego, pochodzącego z przemian cyklu kwasów trójkarboksylowych, we krwi gromadzi się kwas aceto- octowy, p-hydroksymasłowy i aceton, które nie ulegając spalaniu, wywołują kwasicę i ketonemię. Obecność „niedopałków” przemiany tłuszczowej zmniejsza przepuszczalność błon komórkowych dla glukozy. Pojawia się hiperglikemia i glikozuria. Zaburzenie syntezy białkowej prowadzi do nagromadzenia aminokwasów we krwi, które wskutek pobudzenia glukoneogenezy wątrobowej jeszcze bardziej nasilają hiperglikemię.

Działania niepożądane. Najgroźniejszym powikłaniem jest wystąpienie wstrząsu hipogiikemicznego po względnym lub bezwzględnym przedawkowaniu insuliny. Wstrząs hipoglikemiczny występuje wówczas, gdy stężenie glukozy we krwi zmniejsza się do wartości

W przypadku ciężkich postaci cukrzycy leczonych dużymi dawkami insuliny przesunięciu do wnętrza komórki ulega nie tylko glukoza, lecz również jony potasowe. Może powstać groźna dla życia hipokaliemia, którą należy wyrównać przez dożylne podanie chlorku potasowego.

Leave a Reply