Preparat i dawkowanie

Vitaminum K3 (Menadione0) – tabl. 10 mg, amp. 10 lub 50 mg. Stosuje się domięśniowo 10-50 mg/24 h, doustnie 10-20 mg 1-3 razy dziennie.

Witaminą F określa się wielonienasycone kwasy tłuszczowe (kwas linolowy, linolenowy, arachidonowy), które nie mogą powstawać w organizmie i dlatego są również nazywane nieodzownymi kwasami tłuszczowymi. Występują one przede wszystkim w olejach roślinnych oraz w mniejszej ilości w tłuszczach zwierzęcych. Z kwasu arachidonowego powstają w organizmie człowieka bardzo aktywne biologicznie związki, takie jak prostaglandyny, prostacyklina i tromboksany.

Niedobór witaminy F powoduje wypryski skórne. Innych objawów niedoboru tej witaminy u ludzi nie opisano. Witamina F znalazła szerokie zastosowanie w leczeniu schorzeń skórnych (wypryskowe zapalenie skóry, łojotok, egzemy, łuszczyca, owrzodzenie goleni (podudzi), czyracz- ność) oraz niektórych schorzeń wątroby (działanie ochronne na miąższ wątroby). Nieodzowne kwasy tłuszczowe zmniejszają stężenie cholesterolu w surowicy i z tego względu są stosowane również w miażdżycy.

Leave a Reply