W niedorozwoju płciowym u chłopców

Czynnym androgennie hormonem nie jest sam testosteron, lecz produkt jego redukcji w tkankach mających receptory hormonalne. Estrogeny są inhibitorami reduktazy testosteronu do czynnego 5-a-dihydrotestosteronu i dlatego wywierają działanie antyandrogenne.

W niedorozwoju płciowym u chłopców, w opóźnionym zstępowaniu jąder oraz w celu wyrównania zaburzeń hormonalnych okresu przekwi- tania u obu płci stosuje się także testosteron. Był on stosowany również ze względu na działanie anaboliczne w stanach wyniszczenia. Obecnie w tych przypadkach częściej stosuje się syntetyczne steroidowe leki anaboliczne silnie działające na przemianę białkową, a słabo androgen- nie.

Hormon ten stosuje się również w nieoperacyjnej postaci i w przerzutach raka sutka u kobiet. Testosteron działa krótko i źle się wchłania z przewodu pokarmowego. W celu przedłużenia czasu działania hormonu stosuje się go w postaci estrów z kwasami tłuszczowymi. Im dłuższy łańcuch alifatyczny kwasu tłuszczowego, tym dłuższe jest działanie farmakologiczne jego estru z testosteronem.

Leave a Reply