W organizmie dojrzałej płciowo kobiety

W organizmie dojrzałej płciowo kobiety są wytwarzane następujące estrogeny: estron, estradiol i estriol. Głównym hormonem jest estradiol, tworzący się w ilości 50-350 !.tg/24 h, w zależności od fazy cyklu miesiączkowego. Estrogeny są odpowiedzialne za rozwój żeńskich narządów płciowych, pojawienie się cech somatycznych i psychicznych typowych dla kobiety i pojawienie się popędu płciowego. Estrogeny powodują przekrwienie, pogrubienie oraz zwiększenie napięcia mięśnia macicznego i uczulają go na skurczowe działanie oksytocyny i bodźców układu autonomicznego, a także być może pobudzają biosyntezę prostaglandyny F2„, która działa skurczowo na mięsień maciczny. Przedawkowanie estrogenów może powodować bolesne skurcze macicy, wystąpienie krwawień macicznych, przerost grucżołowo-cystowaty błony śluzowej trzonu oraz zahamowanie czynności przedniego płata przysadki.

Estradiol podobnie jak testosteron wywiera wpływ anaboliczny na przemianę białkową i mineralną organizmu. Działanie estradiolu w tym kierunku jest słabsze od działania androgenów. Estrogeny podane kobiecie powodują dodatni bilans azotowy, wzmocnienie łaknienia, nawodnienie i wygładzanie skóry, lepsze naskórkowanie i pogrubienie naskórka. Włosy szybciej rosną i są mocniejsze, woda i jony sodowe zostają zatrzymane w organizmie, a wapń odkłada się w postaci apatytu w kościach. Estrogeny podane dziewczętom w okresie dojrzewania mogą spowodować uwapnienie strefy wzrostowej kości i zahamowanie wzrostu. Estradiol aktywuje w wątrobie syntezę globulin a2, które wiążą glikokor- tykosteroidy, tyroksynę i jony żelazawe.

Naturalne i syntetyczne estrogeny stosuje się w celu przyspieszenia dojrzewania płciowego u dziewcząt, w dolegliwościach okresu menopau- zy, w zaburzeniach miesiączkowania, w zanikowym zapaleniu pochwy, w nadżerkach błony śluzowej szyjki macicy, w poporodowym zapaleniu gruczołu mlekowego oraz w wybranych przypadkach raka sutka i raka gruczołu krokowego.

Leave a Reply