Witamina B1

Witamina B1 nie wywiera praktycznie żadnego działania farmakologicznego. Zastosowana dożylnie w bardzo dużych dawkach może powodować rozszerzenie naczyń krwionośnych, obniżenie ciśnienia krwi, a nawet zapaść.

Pozajelitowo zastosowana witamina Bi wchłania się szybko i całkowicie. W przeciwieństwie do tego podana doustnie wchłania się powoli i niecałkowicie głównie w dwunastnicy i jelicie cienkim. Po wchłonięciu gromadzi się we wszystkich tkankach z tym, że najwięcej jej znajduje się w wątrobie, mózgu, nerkach i sercu.

Witamina Bx oraz kokarboksylaza znalazły zastosowanie w leczeniu zapaleń nerwów obwodowych, w encefalopatii Wernickego, w niedowładach mięśni szkieletowych, w niewydolności krążenia wywołanej zatruciami (alkohol, tetraetylek ołowiu, barbiturany, toksyny bakteryjne itp.), a opornej na działanie glikozydów nasercowych oraz w cukrzycy jako lek wspomagający zwłaszcza w kwasicy cukrzycowej. Poza tym witaminę Bx próbowano stosować jako lek wspomagający w rzucawce ciążowej, w chorobie wieńcowej, w zawale mięśnia sercowego i w stanach pozawałowych. W wymienionych zaburzeniach przemiany materii oraz w zatruciach lepsze wyniki osiąga się po zastosowaniu aktywnej postaci witaminy Bi, tj. kokarboksylazy.

Leave a Reply